Praktická časť - Rozhovor 

Mohli by ste mi všeobecne charakterizovať druh jeleňov, ktoré sa vyskytujú vo Vašom revíri v oblasti Hačava?

"Karpatské jelene sa nám v revíri vyskytujú najviac ale začínajú sa nám krížiť s červenou variantou menších jeleňov. Z toho vyplýva, že sa nám trochu mieša genofond s už spomínaným karpatským jeleňom. V našich revíroch, kde poľujeme sa pravidelne konajú odstrely týchto červených jeleňov, aby sme zachovali čo najlepšiu populáciu karpatských jeleňov u nás. 

Aká je história poľovníctva na Slovensku, prípadne vo Vašich revíroch v oblasti Hačava?

"Čo sa týka histórie v našich revíroch na Hačave, môžem vám povedať, že sa v nich v minulosti veľmi pytliačilo hlavne kvôli potrave. Po 2. svetovej vojne sa pytliactvo u nás veľmi rozšírilo. Populácia vysokej zveri sa zmenšila skoro na polovicu. Poľovalo sa hlavne na jelene kvôli parožiu a na jelenice kvôli mäsu. Nástupom komunizmu sa zaviedlo to, že aj obyčajní, radoví ľudia mohli poľovať na vysokú. 

Akí je hlavný prirodzený nepriateľ jelenej zveri vo Vašich revíroch?

V našich revíroch sú hlavnými nepriateľmi jelenej zveri vlci, ktorí sa nachádzajú v hojnom počte v celej oblasti Slovenského krasu. Ďalším možným nepriateľom je rys, ktorý si ale väčšinou trúfne iba na menšiu srnčiu zver, zajace a možno myši. Ak je rys veľmi vyhladovaný trúfne si na mladé jelenčatá, ale veľký úspech jeho pokusy nemávajú, pretože je veľkosťou oveľa menší. 

Ako sa ratice vysokej zveri prispôsobujú prostrediu v ktorom žijú?

Ratice sú prispôsobené prostrediu v ktorom sa jelenia zver vyskytuje. Dá sa povedať, že zver, ktorá žije v prostredí s mäkkou a bahnitou pôdou má ratice širšie oproti dĺžke a odlišuje sa od zveri, ktorá žije v horských a skalnatých terénoch. Takto žijúce jelene majú ratice užšie a strmšie stavané. Ratice sa vedia prispôsobiť pohybu nielen po poliach a močarinách s mäkkým terénom, ale aj prostrediam s kamenistým podkladom. 


Čo je charakteristické pre jelene žijúce na Hačave?

U nás sa vyskytujú karpatské jelene a na okraji našich revírov sa nachádzajú lužné jelene. Karpatské jelene u nás sú veľkosťou veľmi mohutné. Vážia okolo 200 kilogramov a parohy im dorastajú do dĺžky až 1,5 metra. Vynikajú hrúbkou parožia.

Čím sa vyznačujú parohy jeleňov, ktoré žijú vo Vašom revíri?

Jelene v našom revíri majú skôr také svetlejšie parožie, čo v podstate záleží od toho kde vytĺkajú. Sfarbenie veľmi záleží od toho na akých drevinách jelene vytĺkajú. Ak vytĺkajú v listnatých mladinách, ktoré sa u nás vyskytujú, majú svoje parožie svetlejšie. Keď vytĺkajú v smrekových alebo borovicových lesoch tak vtedy majú pekné čierne parohy.

Od čoho závisí sila parožia?

Sila parožia závisí hlavne od potravy a genofondu jeleňa. Ak je jelenia zver často vyrušovaná pri žraní tak aj to sa môže odzrkadliť na vývoji parožia. Zver musí mať dostatok času a nebyť rušená.

Ako vyberáte jelene vhodné na odstrel? Od čoho to závisí?

Genofond jeleňov sa udržiava pravidelnými odstrelmi slabších jedincov. Jelene sa delia na prvú vekovú triedu, druhú vekovú triedu a tretiu vekovú triedu. Najčastejšie sa strieľajú jelene špicery, ktorých parožie pripomína len špic. Poľovník by mal byť schopný rozoznať anomálie už pri týchto mladých jeleňoch a správne určiť tie, ktoré sú súce na odstrel.


Kedy sa jelenia zver vyberá za potravou? Je zver schopná nájsť si vhodnú potravu?

V noci sa vyberá za potravou. Už pred zotmením začína migrovať a pohybuje sa za potravou. Denne prejde aj štyri kilometre. Pre ňu to nie je problém. U nás v revíri máme taký svah z ktorého podvečer schádzajú na polia kde sa pasú celú noc a potom sa ním aj vracajú späť do lesa. Svah je rázovitý, tvoria ho kamene, kríky a je zarastený hustou vegetáciou. Zver je ale stále schopná nájsť si svoju vlastnú potravu podľa potreby. Najčastejšie mladé výhonky listnatých stromov a trávy rastúce v lese.

Čím prikrmujete jeleniu zver v období zimy?

Ideálna potrava pre jeleniu zver je seno spracované pri kosení cez leto. Kopy nakoseného sena privezieme do lesa a oplotíme ich. Oplotenie je dôležité preto, lebo kopy sú donesené počas leta a aby ich zver nezačala hneď pojedať. Keď príde v zime stav núdze kopy postupne odkrývame a zver ich začne postupne požierať. Ďalej prikrmujeme kukuricou a jadrovými krmivami. Tie kupujeme od neďalekého družstva. 

Aké stanovištia obľubuje jelenia zver počas roka?

Jelenia zver vo všeobecnosti zaľahúva v húštinách kde má svoje teritórium v ktorom sa pohybuje. Cez deň zaľahúva do húštin alebo do kopcov aby mala prehľad o všetkom čo sa okolo nej deje. Hlavne cez zimu sa zdržiava v lesných dolinách, kde je chránená pred vetrom a kde je dostatok slnečného žiarenia, ktoré nevyhnutne potrebuje na vyhrievanie. Zver musí byť celý deň ostražitá, dokonca aj vtedy keď oddychuje.


Ako prebieha ruja?

Jeleň si počas ruje drží svoje stádo jeleníc a stará sa o neho. Popri stádach hlavných jeleňov sa stále vyskytujú bočné jelene. Bočné jelene sú mladé jelene, ktoré ešte nemajú natoľko vyvinuté parožie aby mohli zvádzať súboje o čriedy jeleníc. Tieto jelene najviac znepríjemňujú život jeleňom, ktoré sa starajú o svoje stádo. Dá sa povedať, že sú to bitkári, ktorí do jeleňa len zabŕdajú a berú mu potrebnú energiu.

Kedy ruja prebieha?

Vrchol ruje je okolo polovičky septembra až ku koncu septembra. Väčšina jeleníc už nie je rujná a skoro všetky sú už oplodnené. Zase sa vytvoria skupiny jeleňov a jeleníc a všetko sa upokojí.

Dá sa jeleň v čase ruje privábiť?

Dobrý poľovník s výbornými vábiacimi schopnosťami si vie jeleňa privábiť aj na 10 metrov. Ak správne napodobní hlas rujnej jelenice, jeleň sa k nemu nebojí priblížiť. Nechá sa vami vyprovokovať. Čím častejšie zaručíte vy, tým častejšie zaručí on. Podľa hlasu sa dá zistiť vek jeleňa. Čím je jeleň starší, tým má hrubší hlas.


Ako ruja závisí od počasia?

Ruja veľmi závisí od počasia. Čím je v období ruje teplejšie, tým je ruja neskoršia a tichšia. Zase čím je chladnejšie, tým je ruja skôr a je oveľa viac hlasnejšia. Keď je dobrá ruja je to ako koncert všetkých obyvateľov lesa. Jelene sú veľmi závislé od počasia, pretože to ovplyvňuje činnosť ich pohlavných žliaz.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky