
Motivácia
Prečo som sa rozhodol pre danú tému?
Pre túto tému som sa rozhodol z dôvodu, že je pre mňa veľmi zaujímavá. Od malička vyrastám v prostredí, ktoré ma k tomu motivuje. Poznám veľké množstvo poľovníkov s ktorými často s celou mojou rodinou chodíme na poľovačky. S mojím otcom často chodíme na túry do lesov Slovenského krasu a vídavame jeleniu zver. Jej vzhľad a pôvab na mňa veľmi zapôsobil a preto som sa rozhodol o nej napísať aj svoju stredoškolskú odbornú činnosť. Som rád, že som si obohatil vlastné poznatky o tomto type zveri a písanie práce mi nespôsobovalo žiadne ťažkosti, skôr radosť zo spoznávania a objavovania.

Poľovníctvo nie je len
šport a oddych pre milovníkov lovu, má veľký význam pre ochranu prírody a
zveri, ale aj pre ochranu ľudí. Poľovníctvo má veľký význam, a to nielen z
pohľadu ochrany prírody, ale aj z hľadiska ochrany zveri a jej zveľaďovania.
Človek musí regulovať stav zvierat v prírode. Ak to nebude robiť, zver sa môže
premnožiť. Poľovníctvo je absolútne potrebné. Každý hovorí o zachovaní
biodiverzity, ale na druhej strane si neuvedomuje, že populačná dynamika voľne
žijúcej zveri v poslednom období stúpa.
Praktické poľovníctvo naberá v dnešnej dobe úlohu nástroja, ktorý vďaka nezištnej odhodlanosti veľkého množstva ľudí môže výrazne pomôcť pri zlepšovaní a ochrane životného prostredia pre voľne žijúce živočíchy. Aj poľovníci vidia že súčasná kultúrna krajina má z pohľadu prirodzeného životného priestoru pre zver veľa nedostatkov.

Poľovníctvo má na Slovensku aj nesmiernu kultúrnu a historickú hodnotu a spájajú sa s ním mnohé ľudové tradície dedené z pokolenia na pokolenie. Mnohé ľudové legendy, príbehy a pesničky sú previazané s lesom, jeho obyvateľmi a poľovníctvom. Práve preto je v súčasnej dobre veľmi dôležité poľovníctvo ďalej moderne rozvíjať a jeho tradície zachovať aj pre budúce generácie.