Veľkosť a mohutnosť

Veľkosť a mohutnosť

Veľkosť jelenej zveri sa značne mení vzhľadom na podmienky životného prostredia. Jelenia zver žijúca v Európe je v smere od východu na západ čoraz menšia a čoraz menej váži. Na Slovensku je veľmi rozdielna hmotnosť jelenej zveri. Každá oblasť má inú priemernú hmotnosť dospelej zveri. V západoslovenských oblastiach je zver väčšinou oveľa menšia a ľahšia ako zver vo východoslovenských oblastiach. Pri dospelých jeleňoch je rozdiel 40-80 kg.

Telesné rozmery jelenej zveri podmieňujú viaceré činitele. Jednou skupinou týchto podmienok sú geografické činitele. Podľa nich telesné rozmery zveri sa zväčšujú vplyvom teplotných zmien od západu na východ. Nie menší vplyv má i mierne vlhké atlantické prostredie, ktoré pôsobí negatívne na rast a vývin, kým chladnejšie až vnútrozemské podnebie pôsobí pozitívna na rast, lebo tu podstatne rýchlejšie prebieha látková premena.

Iným dôležitým činiteľom, ktorý ovplyvňuje veľkosť a mohutnosť jelenej zveri, je dostatok vhodnej potravy cez celý rok. V súčasnosti prírodné prostredie, ktoré je značne narušené, nie je schopné poskytovať zveri dostatok vhodnej potravy. Následkom nedostatku potravy jelenia zver trpí podvýživou. Vhodné prirodzené zloženie potravy opäť ubúda so stupňom civilizácie krajiny a jej hornatosťou, od východu na západ.

Telesná mohutnosť, veľmi kolíše aj v priebehu roka. Kolísanie spôsobuje rozličná kvalita a produkcia potravy v jednotlivých ročných obdobiach, ako aj fyziologické zaťaženie organizmu. V lete a na jeseň sa zver môže zvyčajne dostatočne nasýtiť, a preto je mohutnejšia a ťažšia. V zimnom a jarnom období, keď trpí nedostatkom prirodzenej potravy, je vychudnutá a ľahšia o 10-20 %.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky